راهنمای نویسندگان

فصلنامه رویکری نو در علوم تربیتی با مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد  آماده پذیرش مقالاتی در زمینه‌های گوناگون  علوم تربیتی ، روانشناسی تربیتی و مشاوره  می‌باشد.

 

راهنمای نگارش مقاله

خواهشمند است قبل از ارسال مقاله به منظور تسریع در فرآیند ارزیابی، شیوه‌نامه نشریه را مطالعه فرمائید، مقالاتی که موارد ذکر شده در شیوه‌نامه را رعایت نکرده باشند در فرآیند ارزیابی قرار نخواهند گرفت. 
 

- لطفاً قبل از ارسال مقاله قسمت راهنمای نویسندگان را به دقت مطالعه و مقاله خود را براساس شیوه‌نامه  نشریه تنظیم فرمایید.

- مسئولیت حفظ حقوق دیگر مؤلفان به­ عهده نویسندۀ مسئول است و با او تماس گرفته و مکاتبه خواهد شد.

- لازم است نویسنده مسئول مقاله (الزامی است که  نویسنده مسئول با ایمیل خود در سامانه ثبت نام کرده باشد) در ثبت کردن نام و مشخصات خود و دیگر نویسندگان در سامانه دقت فرماید؛ چون پس از ارسال مقاله، امکان هیچ تغییری مثل افزودن یا اصلاح یا حذف نام نویسنده یا نویسندگان و یا تغییر نویسنده مسئول وجود ندارد.

- نویسنده مسئول موظف است هنگام ارسال مقاله، فایل اسکن شده فرم  تعارض منافع، فرم حق تألیف و تعهدنامه که توسط همه نویسندگان امضاء شده باشد در سامانه بارگذاری کند.


راهنمای تهیه مقاله برای فصلنامه رویکردی نو در علوم تربیتی
  
نشریه «رویکردی نو در علوم تربیتی» با صاحب امتیازی انجمن مطالعات کودکان پیش از دبستان به صورت دو زبانه کامل (فارسی و انگلیسی) منتشر می‌شود.

راهنمای نگارش مقاله
نشریه «رویکردی نو در علوم تربیتی» به انتشار مقاله ­هایی می ­پردازد که برگرفته از پژوهش­‌های ناب مداخله­‌ای و مقایسه‌­ای در قلمرو­های متنوع علوم تربیتی، مدیریت آموزشی و روان‌شناسی باشند و نیز نتایج عملی و قابل استفاده‌ای را برای حل مشکلات فراهم آورند و یا زمینه‌هایی را کشف کنند که نتایج پژوهش‌­های بنیادی در آن کاربرد داشته باشد. بنابراین رسالت اصلی این نشریه، به­ ویژه درعصر کنونی که پیچیدگی‌­ها و فن‌آوری‌های روزافزون منجر به تغییرات سریع در جامعه درحال توسعه شده و معضلات متعددی را پدید آورده است؛ انتشار یافته‌های بدیع علوم تربیتی و روان‌شناسی است که در زمینه‌های مختلف زندگی انسان کاربرد داشته باشد و امکان تبادل نظر و مبادله اطلاعات علمی را بین پژوهشگران فراهم نماید.

صفحه اول مقاله
۱.  عنوان فارسی مقاله با قلم B Nazanin اندازه ۱۴ Bold نوشته شود و باید حداقل ۵ و حداکثر ۱۵ کلمه، و شامل متغیرهای اصلی پژوهش، جامع، مانع، جذاب، کوتاه و گویا باشد و به طور خلاصه مضمون اصلی، متغیرها یا مسائل نظری مورد پژوهش و رابطۀ بین آن ها را نشان دهد.
۲. مشخصات نویسندگان به فارسی: زیر عنوان فارسی مقاله، نام و نام خانوادگی مسئول و دیگر نویسندگان، به ترتیب با قلمB Nazanin  اندازه ۱۰ Bold  و مرتبه علمی و نام دانشگاه همراه با شماره تماس و پست الکترونیکی (Email آن‌ها در اندازه ۱۰  B Nazanin در پاورقی نوشته و تاریخ ارسال مقاله قید می‌شود.
۳. چکیده­ ها: به دو زبان­ فارسی و انگلیسی، حداقل دارای ۲۰۰ و حداکثر ۳۰۰ کلمه، شامل زمینه و هدف، روش پژوهش، یافته‌ها و نتیجه‌گیری باشد. لازم است هر یک از چکیده ­های فارسی و انگلیسی، در صفحۀ جداگانه ­ای در یک پاراگراف نگاشته و در چارچوبی که در زیر می ­آید، تنظیم شود.
۴. کلیدواژه ­ها: شامل ۳ تا ۵ واژه از متغیرهای اصلی پژوهش و به ترتیب حروف الفبا در پایان چکیده­ ارائه و تنظیم  شود.
 
چکیده فارسی
زمینه و هدف: در اندازه ۱۱ B Nazanin
روش پژوهش:  در اندازه ۱۱ B Nazanin : شامل روش پژوهش مثلاً همبستگی، آزمایشی و ...، جامعه آماری و تعداد آن حتما قید شود، نمونه آماری و تعداد آن، روش نمونه گیری و ابزارهای مورد استفاده همراه با نام سازنده / گان و سال ساخت آن­ها است.
یافته ­ها: در اندازه ۱۱ B Nazanin : علاوه بر یافته ها لازم است در پژوهش­های آزمایشی و مداخله ­ای، پیگیری نیز انجام و به نتایج حاصل از پیگیری دراین قسمت اشاره شود.
نتیجه­ گیری: در اندازه ۱۱ B Nazanin : علاوه بر نتیجه­ گیری، پیشنهاداتی کاربردی با توجه به نتایج پژوهش ارائه شود.
کلید واژه ­ها:در اندازه ۱۱  B Nazanin: ایتالیک، به ترتیب حروف الفبا و صرفاً باید محدود به واژه ­های عنوان باشد.
 
صفحه دوم مقاله
۵. عنوان لاتین مقاله: عنوان انگلیسی با قلم Times New Roman اندازه ۱۳ Bold و باید دقیقاً مطابق با عنوان فارسی تنظیم شود.
۶. مشخصات نویسندگان به انگلیسی: زیر عنوان انگلیسی مقاله، نام و نام خانوادگی نویسنده مسئول و دیگر نویسندگان به ترتیب به زبان انگلیسی با قلم Times New Roman اندازه ۱۰ Bold   و مرتبه علمی و نام دانشگاه و ایمیل آدرس آن ها در اندازه ۱۰ Times New Roman  در پاورقی نوشته شود.
۷. چکیده انگلیسی: با قلم Times New Roman اندازه ۱۱ و لازم است دقیقاً مطابق با عنوان فارسی و صرفا در چارچوب و عنوان واژه­ های زیر تنظیم شود.
Abstract
Background and Aim در اندازه ۱۱Times New Roman
Methods در اندازه ۱۱  Times New Roman
Results در اندازه ۱۱  Times New Roman
Conclusion در اندازه  ۱۱  Times New Roman
Key words در اندازه ۱۱  Times New Roman

صفحات سوم تا صفحات آخر مقاله
 1. مقدمه در اندازه ۱۲ B Nazanin و Bold
 • در این بخش موارد زیر در اندازه ۱۲ Nazaninباید منظور شود:
الف. تشریح ابعاد، حدود، جنبه های مجهول، مبهم و بیان مسأله؛
ب‌. پیشینه پژوهش؛
ت‌. اهمیت و ضرورت انجام پژوهش؛
ث‌. هدف/های پژوهش؛
ج‌. سؤال/ ها یا فرضیه/ های پژوهش.
 
 1. روش­ پژوهش در اندازه ۱۲ B Nazanin و Bold
 • در این بخش باید موارد زیر در اندازه ۱۲ B Nazanin در یک پاراگراف ذکر  و تنظیم شود
الف. طرح یا روش پژوهش به عنوان مثال از نوع همبستگی، پس­ رویدادی و نظایر آن؛
ب‌.  جامعه آماری
ت‌.  تعداد جامعه آماری حتما قید شود؛
ث‌.  روش نمونه گیری و نحوه تعیین تعداد نمونه آماری؛
ج‌.   حجم نمونه
ح‌.   معیارهای حذف و انتخاب آزمودنی­ها
خ‌.   این قسمت به گونه­ ای نگاشته شود که سایر پژوهشگران بتوانند آن را با تمام جزئیات تکرار کنند.
د‌.   پژوهش­های آزمایشی و مداخله­ ای حتماً باید پیگیری داشته باشند و نتایج حاصل از پیگیری در چکیده ها، یافته ­ها و نتیجه ­گیری بیان شود.
 1. ابزار پژوهش در اندازه ۱۲ B Nazanin و Bold
 • در این بخش باید موارد زیر در اندازه ۱۲ BNazaninذکر شود:
الف. ابزارهای پژوهش شماره گذاری نشوند؛
ب. در بخش معرفی ابزارها، لازم است اطلاعات منسجمی درباره طراح، سال طراحی ابزار، معرفی آزمون، تعداد مؤلفه ­های آن و ذکر شماره سوال­های هر مولفه، پایایی و روایی، شیوه اجرا و نمره گذاری به­طورکامل ارائه شود
پ. ضریب آلفای کرونباخ نیز برای هریک از ابزارهای پژوهش محاسبه و گزارش شود.
ت. در صورت مداخله و استفاده از روان درمانگری، مشاوره یا آموزش، هر یک از جلسات مداخله به ­طور مختصر و مفید در یک جدول و در ستون‌های جداگانه (شامل تعداد جلسات، اهداف جلسات، تکالیف) و قابل فهم به ­گونه ای توضیح داده شود که سایر پژوهشگران بتوانند آن را تکرار کنند.
 1. شیوه اجرای پژوهش: شامل توضیحات روشنی دربارۀ شیوه انجام پژوهش از آغاز تا اتمام آن و مراحل گردآوری اطلاعات بدون ذکر مطالب تکراری باشد.
 
۱۲.یافته­ ها در اندازه ۱۲ B Nazanin و Bold
 • در این بخش موارد زیر در اندازه ۱۲ Nazaninمنظور می شود:
الف. ویژگی­‌های جمعیت­ شناختی آزمودنی­‌ها به‌­طورکامل در یک پاراگراف، بدون ارائه جدول بیان شود؛
ب‌.    روش تجزیه و تحلیل داده ها ذکر شود؛
ت‌.   ارائه جدول ها و نمودارهای ضروری طبق منبع معرفی شده  باشد.
 ث‌.   عنوان جدول در اندازه ۱۱ B Nazanin و Bold در بالای جدول و  متن آن اندازه ۱۱  B Nazanin و  توضیحات مربوط به هر جدول باید در زیر جدول در اندازه ۱۲ B Nazanin آورده شود.
ج‌.   در صورت ارائه جدول ها و نمودارها، لازم است از نوشتن مجدد اعداد و ارقام موجود در جداول، در متن جداً خودداری و فقط به نتایج جدول، در زیر جدول اشاره شود.
چ. عنوان نمودار یا شکل در اندازه ۱۲ B Nazanin و Bold در زیر آن و توضیحات مربوطه  نیز در اندازه ۱۲ Nazanin B در زیر نمودار یا شکل آورده شود.
ح‌.   جدول­ها و نمودارها و توضیحات زیر آن­ها به­ شیوه­ای ارائه شود که امکان تحلیل یافته­ ها توسط خواننده مقاله وجود داشته باشد. به­ علاوه مقاله از کمترین تعداد لازم جدول، شکل و نمودار برخوردار باشد.
 
۱۳. بحث و نتیجه ­گیری در اندازه ۱۲ B Nazanin و Bold
 • در این بخش موارد زیر در اندازه ۱۲ BNazaninمنظور می شود:
الف. بحث و نتیجه ­گیری براساس یافته ­های مستند و بر پایه هدف­های پژوهش نوشته شود. در این قسمت یافته­ ها با پیشینه مقایسه و نتایج تبیین می شوند. بحث، جمع ­بندی و راه کارهایی برای حل مشکلات مربوط به حیطه پژوهش بیان و در انتها در یک پاراگراف یک نتیجه­ گیری کاربردی نیز ارائه شود.
ب‌.    از تکرار مجدد سؤال­ها، فرضیه­ ها و اعداد و ارقام پژوهش در این قسمت خودداری و فقط به نتایج حاصل از آزمون آن‌ها اشاره شود.
پ. لازم است شباهت­ها و تفاوت­های بین نتایج پژوهش با پژوهش­های قبلی روشن شود. محدودیت­ها، پیشنهادها و راه کارها و تلویحات کاربردی مورد بحث قرار گیرد.
 • موازین اخلاقی: لازم است که نویسندگان در این قسمت، نحوه رعایت موازین اخلاقی نظیر رازداری، محرمانه ماندن اطلاعات، جلب رضایت و تمایل آزمودنی­ ها برای شرکت در پژوهش، حق انتخاب آن­ها برای ادامه و یا انصراف از شرکت در جلسه­ های مداخله یا پاسخگویی به پرسشنامه ­ها بیان و کد اخلاق پژوهش را برای کارآزمایی­ های بالینی و شماره مصوب پایان نامه­ ها یا طرح­ های پژوهشی را برای پژوهش ­های غیربالینی درج کنند.
 • سپاسگزاری: لازم است که نویسندگان در این قسمت، از تمامی حامیان مالی، مسئولان، شرکت کنندگان/آزمودنی ­ها و سایر افرادی که جزء نویسندگان نیستند و در اجرای پژوهش با آن­ها همکاری داشته ­اند؛ تشکر و قدردانی کنند.
 • مشارکت نویسندگان: اسامی، سهم و نوع همکاری هریک از نویسندگانی در جدول مربوطه در برگه تعهدنامه ذکر می­شود که در طراحی، مدیریت طرح، مفهوم سازی، اجرا، تحلیل و تفسیر داده­ ها، تهیه پیش­نویس، بازبینی و اصلاح، ویراستاری و نهایی سازی مقاله مشارکت داشته­اند­. مشارکت در جذب منابع مالی و یا گردآوری داده­ها برای قرار گرفتن در فهرست نویسندگان کافی نیست.
 • تعارض منافع: لازم است که نویسندگان در این قسمت، موارد مشمول تعارض منافع را که می­تواند در کارشان سوگیری ایجاد کند؛ شناسایی و اعلام کنند.

 ۱۴. منابع در اندازه ۱۲ B Nazanin و Bold
الف.  فهرست مآخذ فارسی (در اندازه ۵/۱۱ B Nazanin ) و انگلیسی (با قلم Times New Roman در اندازه ۵/۱۰) تهیه و فهرست منابع فارسی و انگلیسی به ترتیب حروف الفبا به روش APA تنظیم شود.
ب. دقت شود تمام منابعی که در متن مقاله سال انتشار آن داخل پرانتز نوشته شده است باید در فهرست منابع بیاید.
پ. منابعی که در متن نیست نباید در فهرست منابع نوشته شود و بالعکس و منابع باید جدید و به روز باشد.
ت‌. لازم است در تدوین مقاله بیشتر از مجله ­های علمی-پژوهشی انگلیسی و فارسی معتبر استفاده شود، نه از پایان­ نامه­ ها و کتاب­ها. در مجموع استفاده از پایان­ نامه­ ها و کتاب­ها فقط حدود ده درصد منابع را به خود اختصاص دهد.
ث. شیوه استناددهی در متن بر مبنای آخرین نسخه APA باشد. در اولین جا در متن باید برای اولین بار اسامی ۵ نفر اول همکاران به انگلیسی ذکر و در موارد بعدی «و همکاران» و در پاورقی همان صفحه لاتین آن نوشته شود. به این شکل: این توانایی نقشی اساسی در زندگی اجتماعی دارد (رستمی، دربانی و سعادتی، ۱۳۹۸)؛ و در دفعات بعدی می توان پس از نوشتن نام نویسنده اول برای بقیه (رستمی و همکاران، ۱۳۹۸) نوشت. به این شکل: نیروی برانگیزنده رفتارهای اجتماعی است که انسجام گروهی را در پی دارد (کالو و پیلکو، ۲۰۲۰).
ج شیوه نگارش فهرست منابع و آوردن نقطه، ویرگول و خط فاصله ها دقیقاً بر مبنای الگوی APA رعایت شود.
چ. در نوشتن فهرست منابع و مآخذ به موارد زیر از قبیل نقطه، وریگول، فاصله و ایتالیک که به رنگ سبز است توجه شود.
ح. در منابع انگلیسی و فارسی اگر منبع مقاله است، دوره، سال و شماره صفحه باید با توجه به الگوی زیر نوشته شود.
خ. حتما باید به ۳ مورد از مقالات مشابه چاپ شده در نشریه مطالعات روانشناختی نوجوان و جوان ارجاع دهی شود.

شیوه منبع نویسی فارسی
احمدی، سید احمد. (۱۳۹۱). اصول و روش‌های تربیت در اسلام. چاپ ششم، اصفهان، انتشارات دانشگاه.
بصیری، بتول. طالبی، هوشنگ و نیلی، محمدرضا. (۱۳۹۳) بررسی تأثیر الگوی دریافت مفهوم بر عملکرد تحصیلی دانشجویان دختر دوره کارشناسی علوم تربیتی دانشگاه پیام نور اصفهان در درس آمار. دو فصلنامه علمی پژوهشی رویکردهای نوین آموزشی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه اصفهان،۲(۴)، ۸۸-۵۹.
خاک‌باز، غلامحسین. (۱۳۹۸) ارائه درس‌افزار مبتنی بر الگوی دریافت مفهوم و تأثیر آن بر یادگیری، یادداری و انگیزش پیشرفت تحصیلی درس علوم تجربی پایه هفتم شهرستان خواف. دانشگاه آزاد اسلامی واحد تایباد، گروه علوم تربیتی.

شیوه منبع نویسی انگلیسی
Abdelrahman, R. M. (۲۰۲۰). Metacognitive awareness and academic motivation and their impact on academic achievement of Ajman University students. Heliyon, ۶(۹), e۰۴۱۹۲.
Duckworth, A. L. Taxer, J. L., Eskreis-Winkler, L., Galla, B. M., Gross, J. J. (۲۰۱۹). Self-control and academic achievement. Annual review of psychology, ۷۰(۱), ۳۷۳-۳۹۹.
 Deng, L., &Tavares, N. J., (۲۰۱۳). Exploring students’motivation and experiences in online communities.Journal of Educational ,۱۷(۳), ۱۶۷-۱۷۶.

مواردی دیگری که باید در نگارش و تایپ مقاله رعایت شود:
 • تمام ویرگول­‌ها، نقطه ­ها و علائم نگارشی بلافاصله پس از کلمات بیاید و بعد از آن یک فاصله ایجاد شود، نه برعکس. یعنی نقطه (.)، نقطه ویرگول (؛) و ویرگول (،) به کلمه قبل چسبیده از کلمه بعدی یک فاصله داشته باشد.
 • تمام پانویس ها در همان صفحه آورده شود و زیر هر صفحه با شماره ۱ آغاز شود.
 • نیم فاصله­ ها رعایت شود (برای درج نیم فاصله از گرفتن همزمان کلید Ctrl و کلید  استفاده کنید)
 • تمامی اعداد به کار رفته در متن باید فارسی باشد.
 • فاصله بین خطوط یک سانتی متر باشد.
 • از آوردن واژه ها و مخفف واژه های لاتین در متن جداً خودداری و از معادل واژه های فارسی استفاده شود.
 • تعداد صفحات مقاله براساس الگوی حاضر حداقل ۱۵ و حداکثر ۱۸ صفحه وزیری (۵/۱۶ × ۵/۲۳) و به صورت تایپ شده در محیط word باشد.
 • در مقاله­ های برگرفته از پایان­ نامه ­ها یا طرح­ های پژوهشـی دانشگاه­ ها و سازمـان­ها، ذکر برگرفته­شده از پایان­ نامه یا طرح­ های پژوهشی و تاریخ دفاع از پایان ­نامه و تاریخ اتمام پژوهش الزامی است.
 • تمام عنوان ها در اندازه ۱۲ B Nazanin و Boldو  متن مقاله در اندازه ۱۲ B Nazanin در محیط Word نوشته شود.
  
شیوه ارسال مقاله:
مقاله باید طبق راهنمای نگارش نشریه و فقط از طریق سامانه نشریه به آدرس https://journal.iocv.ir/ برای نشریه ارسال شود.

نویسندگان مقاله هنگام ثبت مقاله در سامانه ملزم به تکمیل تعهد نامه و فرم تعارض منافع هستند.